damacana taşıma paleti

Damacana Taşıma Paleti

Damacana Taşıma Paleti sistemlerinde tam anlamıyla bir devrim diyebileceğimiz Damacana Paleti, zaman geçtikçe daha iyi anlaşılacak ve yılların kaybını kısa sürede kazanca çevirecektir”

Ne emniyet bandına, ne kapağa ne de damacanaya hiçbir zarar vermemektedir. Üstelik teferruatlardan arındırıldığından servis, bakım ve sarf malzemesi gibi ekstra giderleri yoktur.

Burada bir başka hususa da parmak basmak lazım, her aracın bir tonaj sınırı var. Bu sınır aşıldığında ciddi cezalar verilmektedir. Damacana paletinin bir diğer faydası da burada ortaya çıkmaktadır. Zira tonaj sınırını aşmadan en fazla adet damacanayı en güvenli şekilde taşıma imkânı sunan yine damacana paletidir. Bütün araç türleri için bu durum geçerlidir. Hatta hafifleştirilmiş dorseler sayesinde bu rakamlar tahminleri bile aşmış üreticinin kazancına kazanç katma imkânına kavuşmuştur.

Damacana paletinin distribütör ve bayiye sunduğu imkanlar nelerdir?

Dolumu ve yüklemesi yapılan damacanalar tüketiciye ulaşma yolculuğunda distribütör ve bayii aşamalarından geçmek zorundadırlar. Önce distribütör deposuna oradan bayii dükkanına ve nihayet son durak olan tüketici sofrasına ulaşır.

Damacana Taşıma Paleti Resimleri

Damacana Taşıma Paleti Resimleri

Boş damacanalar su dolum tesisine damacana paleti ile geldiğinde böyle bir kargaşa asla söz konusu olmamaktadır. Zira bir tır dolusu boş damacanayı bir eleman üstelik trans paletle on beş dakikada indirebilmektedir. Hâlbuki aynı adette damacana diğer usullerle bir buçuk saatte ancak indirilebilmektedir. Damacana paletinin sisteme ilk katkısı burada başlamakta ve katlanarak diğer aşamalarda devem etmektedir.

Dolum makinesinden çıkan damacanalar bantlar vasıtasıyla belli bir mesafeye kadar getirildikten sonra araca yüklenir. Bu yüklemede en yaygın uygulamalardan biri; elemanlar her damacanayı tek tek elle taşıyarak araca uygun şekilde dizerler. Bu dizme ameliyesi üç dört hatta bazı araçlarda beş kata kadar yapılmak zorundadır. Düşünün yirmi kiloyu yaklaşık bir buçuk metre yüksekliğe oradan da bir kat daha yukarıya dizmek zorundasınız. Elemanın harcamış olduğu güç ve zamana bir de bel ağrılarını ve sakatlanmaları ekleyin: İşte size bir işkence tablosu. Hâlbuki damacana paleti ve onu tamamlayıcı yükleme robotu kullanıldığında, aynı iş, elemanın eli damacanaya hiç değmeden, yorulmadan, sakatlamadan zaman ve enerji kaybı yaşanmadan kısa bir sürede rahatlıkla yapılabilmektedir.

Paletli yükleme usulünde asla ihmal edemeyeceğiniz streçleme aşamasını hatırlatmadan geçemeyeceğiz, zira ürünlerin palette sağlıklı taşınması bir de streç maliyetini gerektirmektedir. Damacana paleti ile streçleme derdi bitmiş ve sürekli bir sarf malzemesi gideri ortadan kalkmıştır. Böylece işletmenin boşa harcanan bir başka gider kalemi de kazanca çevrilmiştir.

Damacana Paleti Devrilmez ve Yıkılmaz